Agritechnica 2007 traktorit
Sivuilla 1-4 traktorit, sivulla 5 puimurit ja sivulla 6 muita koneita. Klikkaamalla kuvaa saat suuremman kuvan.
Unimog U 20 Caron 870 Aebi Terratrac 240 Unimog U 20 on Mercedeksen uusi sarja malliston alapäähän. Moottoriteho on 150 hv ja vaihteistoa (16+14) käytetään sähköpneumaattisesti.
Aikaisemmin lähinnä sveitsiläisten ja itävaltalaisten erikoisalaa olleita traktorikuvioisilla renkailla varustettuja automaisia kulkuneuvoja oli sekä maatalous- että kunnallistekniseen käyttöön monilla valmistajilla. Italialainen Caron on varustettu 88-hevosvoimaisella Deutz- tai 95-hevosvoimaisella VM-moottorilla, 24+12 -vaihteistolla ja 540/1000 r/min voa:lla.
Sveitsiläinen Aebi on maatalouteen suunnattujen tuotteidensa osalta myös vuoristo-olosuhteiden spesialisti. Terratracin ohella myös Aebilla on automaisia maatalouskulkuneuvoja. Aebi käyttää Kubotan ja VM:n dieseleitä.
Bergmeister 1006 BM Better 130 Dammann Trac DT 2600 Baijerin erikoisuus Bergmeister on pudottanut Hieble-merkin pois nimestään. Vanhoja Case IH:ita vahvasti muistuttavat Bergmeisterit on tarkoitettu lähinnä viininviljelyyn. Moottoreina on 79-99 -hevosvoimaisia Perkinsejä.
Italialainen BM Better on varustettu 4-pyöräohjauksella, hydrostaattisella voimansiirrolla ja 180 astetta kääntyvällä ohjauspulpetilla. Moottori on 127-hevosvoimainen Iveco NEF.
Dammann on ajettavien ruiskujen valmistaja, jonka tuotteista Dammann Trac soveltuu työkoneenkantajatyyppisenä ajoneuvona moniin käyttötarkoituksiin. Alusta on kehitetty Unimogista.
Deutz Lanz Hanomag
Porsche Güldner Schlüter Agritechnican vanhojen koneiden osasto esitteli saksalaisia koneita koneellistumisen alkutaipaleesta lähtien.